Sliding Door System

Küçük Mutfaklar İçin Dekorasyon Nasıl Yapılır?

Küçük Mutfaklar İçin Dekorasyon Nasıl Yapılır?

Bir evin en çok kullanılan kısmı şüphesiz mutfaktır. Mutfak sabah ve akşam veya günün herhangi bir saatinde büyük oranda kullanılmaktadır. Bu nedenle evin en çok kullanılan odalarından biri olan mutfağımız işlevsel ve iyi  dekore edilmiş olmalıdır. Hepimizin bildiği gibi, çoğu mutfak boyut olarak çok büyük değildir. Mutfaktan en iyi şekilde yararlanmak ve her alanı değerlendirmek için iyi tasarım ve yaratıcı fikirlere ihtiyaç vardır. Küçük mutfaklar için dekorasyon bu noktada oldukça önemlidir.

Küçük Mutfaklar İçin Öneriler

Küçük bir mutfağı  daha büyük göstermenin en önemli anahtarı aydınlatmadır. Büyük mutfaklar bile zayıf aydınlatma ile daha küçük ve daha karanlık görünürken, küçük  bir mutfakta doğru aydınlatmayı kullanmamak felaket olabilir. Doğru aydınlatma tekniği ile daha büyük mutfaklar elde edebilirsiniz. İlk önce, lambanın konumunu belirleyin. Dar mutfaklarda zemin lambalarına ihtiyaç yoktur. Büyük avizeler de hoş görünmeyecektir.

Küçük mutfaklara dekorasyon konusundaki ilginç bir fikir olarak; mutfağınız küçükse, hareket alanı kısıtlıysa ve dolap kapakları aynı anda açılıp kapanamıyorsa dolap kapaklarını alın ve çıkarın. Mahremiyeti önemseyip eşyalarınızın kapalı olmasını isteseniz de dolaplar yerine kullanabileceğiniz raflar ile daha ferah bir mutfağa sahip olabilirsiniz. Bu raflar size daha fazla kullanılabilirlik sağlayacaktır. Dilerseniz duvara yeni bir raf ekleyebilir veya raf boşluklarını genişleterek farklı kullanımlar elde edebilirsiniz. Üstelik aradığınızı kolayca bulabilir, gereksiz mutfak eşyaları satın almaktan kaçınabilir ve daha aydınlık görünümlü mutfak sahibi olabilirsiniz.

Çoğu mutfak dolabı yatay depolama için tasarlanmıştır. Bu tasarımlarda bazen değerlendirilemeyen ve boş bırakılan alanlar olabilmektedir. Ancak  dikey depolama alanlarında da şansınızı deneyin. Sürgülü dolaplar daha fazla depolama alanı sağlayacak ve daha az yer kaplayacaktır. Sürgülü dolaplarınıza raflar ekleyerek tüm mutfağınızı düzenleyebilirsiniz.

Küçük Mutfaklarda Sürgülü Kapı

Küçük mutfaklarda sürgülü kapı da oldukça tasarruflu ve estetik bir görünüm elde etmenizi sağlayacaktır. Küçük mutfaklar için sürgülü kapılar, genellikle birbirinden daha az uzak olan alanları ayırmak ve birbirine bağlamak için  kullanılır. Küçük ve orta boy mutfaklarda cam, ahşap ve demir malzemelerle sürgülü kapılar yerleştirilir.