Sliding Door System

Kapısı Olmayan Odaya Çözüm Nasıl Bulunur?

Kapısı Olmayan Odaya Çözüm Nasıl Bulunur?

Özellikle Türkiye gibi ılıman bir iklimden etkilenen ve kış aylarının çok uzun sürmediği ülkelerde, özellikle de sahile yakın bölgelerde sürgülü kapılar her evde kullanılmaya başlanmıştır. Çünkü genellikle masif camdan yapılan bu kapılar, sadece dışarıdan içeriye görünen basit bir işlevsel unsur olmakla kalmayıp, kullanımda rahatlık sağlamakta ve gelenlere büyük ferahlık katmaktadır.

Son yıllarda ev dekorasyonunda çokça kullanılan sürgülü kapılar ağırlıklı olarak mutfak, oturma odası gibi ortak alanlar için kullanılsa da istediğiniz her yerde kullanabilirsiniz. Özellikle  giyinme odanız varsa oldukça şık ve kullanışlı kapı modelleri olan sürgülü kapı modellerini kullanabilirsiniz.

Eğer kapısı olmayan bir odaya sahipseniz ve standart içe ya da dışa açılan kapıların estetik olmayan görüntülerinden sıkıldıysanız sürgülü kapı tam size göre. Standart kapılardan ziyade sürgülü sisteme sahip kapılar açıldığında kanat ölçüsünün hareket alanı kadar yer kaplar. Kapıların açılıp kapanması eşyanın kullanımını engelliyorsa duvara paralel yapılıp yanlara kaydırılabilir. İki kanatta veya tek kanatta yapılabilir.

Sürgülü kapı kullanmak aynı zamanda yerden tasarruf etmenizi sağlamakla kalmaz, daha estetik ve toparlanmış bir görüntü elde etmenizi de mümkün kılar.

Sürgülü Kapılar Kullanışlı Mıdır?

Kapısı olmayan odaya çözüm olarak kullanılan sürgülü kapıların faydalı olup olmadığından bazen insanlar şüphe duyarlar. Çünkü sürgülü kapılar ilk olarak giyinme odası, gardırop modellerinde ortaya çıkmış ve çok kısa sürede bozulmuştur. Bu da sürgülü kapının insanların gözünde çok çabuk hasar görmüş gibi görünmesine neden olur. Bu nedenle sürgülü kapılar söz konusu olduğunda insanlar bir adım ötede kalabilirler. Ancak artık sürgülü kapılarla ilgili yaygın sorun neredeyse tamamen ortadan kalktı ve normal kapılar kadar kullanışlı hale getirildi.

Sürgülü Kapı Modelleri

Sürgülü kapı modelleri PVC pencere veya ahşap pencere olabilir. Günümüzde nadiren kullanılmasına rağmen alüminyum çerçeveli  sürgülü kapılar da bulabilirsiniz. Sürgülü kapıların pencereleri de çok farklı olabilir. Buzlu cam, vitray olabilir veya cam  üzerine farklı yöntemlerle boyanabilir ve işlenebilir, sürgülü cam kapıların tasarımı oldukça farklıdır. Sürgülü kapılara fiberglas, plastik ve kontrplak da  uygulanabilir.